NAJRASPROSTRANJENIJE PSIHIJATRIJSKE DROGE
Stimulanti
Upute PDR-a (Okruglog stola fizičara) nabrajaju propratne posljedice svih stimulanta. To su kontrolisane supstance II reda, a tako su nazvane zbog velike mogućnosti njihove zloupotrebe.
Aderal: uzrokuje promjene raspoloženja, depresije, gubitak težine, lupanje srca ili neregularne otkucaje srca, nesvjesne trzaje mišića ili pokreta, psihoze i rastrešenost. Aderal je amfetamin i može izazvati nastanak navike uzimanja. Doktora treba obavjestiti ako dijete povraća, osjeća bolove u stomaku, ima groznicu, neobičan osjećaj slabosti ili umora, teške glavobolje ili česte promjene raspoloženja/misli. Upozorava se da se doktoru odmah obrati u slučaju neobično ubrzanih otkucaja srca, pomućenog vida, nekontrolisanih pokreta mišića (na primjer tikovi ili trzaji) ili bolova u grudima.
Aderal, koji sada obuhvata 32% tržišta stimulanta za djecu doveden je u vezu sa nasiljem kada je 2000. godine sudija iz Sjeverne Dakote oslobodio 26-ogodišnjeg Ray Ehlisa koji je bio optužen za ubistvo svoje 5 sedmica stare kćerke, nakon što je neutralni psihijatar posvjedočio da Ray boluje od ozbiljne psihoze uzrokovane konzumiranjem Aderala.
Koncerta: uveden 2000. godine, ovaj lijek (psihijatrijska droga) hemijski je sličan Ritalinu (metilfenidat hidroklorid, psihijatrijska droga za djecu i odrasle) i može izazvati iste propratne posljedice kao što je nervoza, gubitak težine, zaostalost u razvoju, lupanje srca, nesanica, tikovi, psihoze, problemi sa jetrom, halucinacije i depresija. Propratne posljedice mogu uključiti i misli o samoubistvu.
Silerta: takođe poznata kao pemolin, po hemijskoj strukturi se razlikuje od amfetamina i Ritalina (metilfenidat hidroklorid, psihijatrijska droga za djecu i odrasle), ali im je slična po posljedicama koje ostavlja na tijelu. Propratne posljedice uključuju halucinacije, povećanu iritiranost, nekontrolisane pokrete lica, oči, usana, jezika, ruku i nogu, probleme sa jetrom, gubitak apetita, blage depresije, napade, tikove i nekontrolisana grčenja mišića. Zabilježeni su i smrtni slučajevi koji su bili posljedica problema sa jetrom kod ljudi koji konzumiraju Silertu. Britanija i Kanada su povukle ovaj “lijek” (psihijatrijsku drogu) sa tržišta, ali FDA (Američka uprava za hranu i lijekove) ju je zadržala sve do danas, uprkos sopstvenim analizama koje su pokazale da Silerta za skoro 17 puta povećava rizik od oštećenja jetre. Izvještaj agencije iz 2002. godine pokazuje da stalna upozorenja na etiketama nisu uspjela da navedu doktore da poboljšaju testiranja jetre pacijenata.
Medicinsko udruženje komiteta za lijekove i farmakologiju iz Ontarija objavilo je da se mora zaustaviti prodaja Silerte u Kanadi, nakon što je Zdravstvo Kanade zbog izazivanja rizika uvelo porez na konzumiranje Silerte koja izaziva ozbiljne probleme sa jetrom, uključujući oštećenja jetre koja vode do smrti ili transplatacije jetre. Nalazi su pokazali da rizik daleko nadmašuje prednost stalne konzumacije “lijeka” (psihijatrijske droge). Recepti koji propisuju Silertu su sada strogo ograničeni i dostupni su samo kroz specijalni pristupni zdravstveni program Kanade, koji zahtjeva određeni pismeni zahtjev kojim se traži dopuštenje za korištenje “lijeka” (psihijatrijske droge).
Deksedrin: ovaj “lijek” (psihijatrijska droga) je hemijski sličan Aderalu i može izazvati iste propratne posljedice: promjene raspoloženja, depresiju, gubitak težine, lupanje srca ili neregularne otkucaje srca, nekontrolisane tikove mišića ili pokreta, psihoze i rastrešenost.
Fokalin: FDA (Američka uprava za hranu i lijekove) ga je uvela 2001. godine, a ista kompanija koja proizvodi Ritalin (metilfenidat hidroklorid, psihijatrijska droga za djecu i odrasle) proizvodi i Fokalin. To je kontrolisana supstanca II reda. Štetne posljedice uključuju smanjeni apetit, glavobolju, sušenje usana, nesanicu, iritiranost, bolove u stomaku i gubitak težine.
Metadat: FDA (Američka uprava za hranu i lijekove) ga je uvela u avgustu 2001. godine, Metadat je jednodnevna (“produženo oslobađanje”) verzija Ritalina (metilfenidat hidroklorid, psihijatrijska droga za djecu i odrasle). 2002. godine FDA (Američka uprava za hranu i lijekove) odobrila je dodavanje opcije da se Metadat ušprica u malu količini slatkog od jabuka, što je slatko od jabuka učinilo prvim proizvodom jednodnevnog metilfenidata kome je uprava odobrila špricanje. Propratne posljedice uključuju glavobolju, gubitak apetita, bolove u donjem dijelu stomaka, nesanicu, tikove, “zombi” ponašanje i zlovolju.
Ritalin (metilfenidat hidroklorid, psihijatrijska droga za djecu i odrasle): uzima se oko 4 puta dnevno, propratne posljedice uključuju nervozu, gubitak težine, zaostalost u razvoju, lupanje srca, nesanicu, tikove, psihoze, probleme sa jetrom, halucinacije i depresiju. PDR (Okrugli sto fizičara) upozorava da se zloupotrebom “lijeka” (psihijatrijske droge) “mogu pojaviti česti naleti psihoza”. Najveća opasnost od prestanka konzumacije Ritalina (metilfenidat hidroklorid, psihijatrijska droga za djecu i odrsale) i sličnih “lijekova” (psihijatrijskih droga) je samoubistvo. 2002. godine istraživči sa Univerziteta u Buffalo-u prikazali su istraživanja koja pokazuju da Ritalin (metilfenidat hidroklorid, psihijatrijska droga za djecu i odrasle) može izazvati dugotrajne promjene u mozgu. Izvođeno na pacovima, istraživanje je pokazalo da su promjene u mozgu slične onima koje izaziva kokain.
Stratera (nije stimulant): za ovaj “lijek” (psihijatrijsku drogu) koja je uvedena 2002. godine ustanovljeno je da izaziva ozbiljne probleme sa jetrom. U decembru 2004. godine, novo upozorenje dodato je na pakovanje Stratere koje kaže da bi ovaj “lijek” (psihijatrijsku drogu) trebalo prestati davati pacijentima koji boluju od žutice (bolest koja izaziva žutilo kože, oči i tečnosti tijela) ili imaju problema sa jetrom. FDA (Američka uprava za hranu i lijekove) ističe da “etiketa upozorava da ozbiljno oštećenje jetre može dovesti do prestanka funkcionisanja jetre što dalje vodi do smrti ili, kod malog broja pacijenata, do potrebe da se jetra transplatuje”. Znaci mogućeg oštećenja jetre uključuju žuticu, taman urin, neobjašnjive simptome prehlade, osjetljivost u gornjem, desnom dijelu donjeg stomaka i oblik svrbljive kože poznat kao pruritus (izazvan iziritiranošću senzornih nervnih završetaka). Druge uobičajene propratne posljedice su glavobolja, bolovi u donjem dijelu stomaka, nesvjestica i povraćanje, anoreksija (poremećaj ishrane) i gubitak težine, nervoza i pospanost (tromost).
Velbrutin: poznat još i kao bupropion, to je antidepresant (propisuje se i za depresiju), jedan od nestimulantskih “lijekova” (psihijatrijskih droga) koji se propisuju na 20% što se u potpunosti ne podudara sa stimulantima. Kobni srčani napadi dešavaju se kod onih koji imaju dugu istoriju poremećaja ritma srca. Može prouzrokovati 4 puta učestalije napade od drugih antidepresanta. Druge propratne posljedice uključuju uznemirenost, nesanicu, povećanu rastrešenost, nespokojstvo, priviđanja, halucinacije, psihotične nalete, zbunjenost, gubitak težine i paranoju. Tinejdžeri zloupotrebljavaju “lijek” (psihijatrijsku drogu) tako što je lome i ušmrkuju time izazivajući napade.
Prijavite zločine i kršenja ljudskih prava u psihijatriji
Ako znate slučajeve kršenja ljudskih prava u psihijatriji ili kroz pojedinačne psihijatre ili slučajeve silovanja pacijenata od strane psihijatara, slučajeve ubistava i samoubistava, korupciju u psihijatriji, korupciju pravosuđa kroz psihijatriju i bilo koja druga kriminalna djela, kontaktirajte nas i prijavite zločin.